Wariacja na temat koszul męskich

Koszula to niezbędny element męskiej garderoby, ciuch ponadczasowy. Jest wizytówką mężczyzny. Dla niektórych często największy dylemat- jaki wybrać fason kolor, wzór, materiał? Zacznijmy od podstaw.

Wyróżniamy trzy podstawowe typy kroju koszul męskich:

- custom fit (standardowy typ dla wszystkich),

- regular fit (klasyczna bez wcięcia w talii o prostym kroju),

- slim fit (wyszczuplony krój). Rodzaje dzielimy na wizytowe (do pracy, okazjonalne, wieczorowe, galowe) oraz casualowe ( weekendowe, sportowe, do pracy).

Długość rękawa i rodzaj mankietów również mają znaczenie przy wyborze koszuli. Starajmy się zawsze dopasować tak, żeby rękaw sięgał za nadgarstek, a z marynarki wystawał ok. 1 cm. Co zaś tyczy się mankietów wyróżniamy dwa podstawowe typy: pojedynczy (klasyczny) i podwójny ( zapinany na dwie spinki, formalne). Zwróćmy przy kupowaniu uwagę na kołnierzyki. Właściwy musi być dopasowany do obwodu szyji. To czy ma być on zaokrąglony czy też prosty zależy od naszych upodobań. Klasyczny prosty to ,,kent”- na każdą okazję, ,,cutaway” lub ,,hai” to włoski jest już bardziej formalny. Miękki, z guzikami na końcach to button down- amerykański. Jeśli chcemy założyć muchę, do smokingu czy fraka wybieramy ,,łamany” (wykładany). Ostatni typ to stójka.

Koszule pasują do garniturów, jeansów, kardiganów, płaszcza, marynarki, pod spód oczywiście klasyczny t-shirt. Z dodatków szaliki, krawaty, kamizelki. Na pewno przydadzą się w kilku kolorach do różnych zestawień. Na spotkania biznesowe, najlepszym rozwiązaniem jest koszula biała, z długim rękawem, dopasowana do sylwetki z odpowiednim garniturem. Koszule wykonane z flaneli pasują w zestawieniu z ubraniami z tweedu. Ostatnio do mody powróciły koszule jeansowe, które możemy nosić po pracy ze spodniami w kant i eleganckimi butami casualowymi. Pamiętajmy też o dodatkach.

Materiały do koszul męskich

Jakość włókna to największa tajemnica tkaniny, niewątpliwie świadczą o wartości koszuli. Naturalne włókna pozwalają oddychać skórze co jest skutkiem mniejszej potliwości ciała i większego komfortu. Najlepsze to: 100% bawełna ( bawełna egipska, sea island, pinpoint, oxford). Jedwab- materiał delikatny i wytrzymały, koszuli nadaje połysk. Flanela miękka i lekka tkanina bawełniana lub wełniana o dobrych właściwościach termoizolacyjnych.Stosowana na koszule zimowe męskie. Jeśli wybieramy koszulę gorszej jakości nie zapominajmy, żeby zawartość syntetyków nie przekroczyła 20%.

Pamiętajcie:

Koszulę trzeba codziennie zmieniać, a pod spód nosić bawełniany t-shirt. Jeśli pracujesz cały dzień, a wieczorem często masz dodatkowe służbowe spotkania (bądź kolację po pracy) to trzymaj w pracy zawsze dodatkową koszulę. Pomoże Ci to utrzymać świeżość przez cały dzień.